Potápění v Čechách - díl II. ...dokončení

 

 

 

Slíbil jsem pokračování příběhu o hledání ztracených budov na Orlíku...

 

 

 

V článku "Potápění v čechách" jsem slíbil dokončení druhého příběhu o hledání budov zatopených na orlické přehradě. Dle dobových materiálů jsme očekávali nález pozůstatků dvou staveb. Jedné se říká "statek" a druhé "hájovna". Nikde jsem nevypátral, zda názvy skutečně odpovídají jejich původnímu využití proto budu jménům pro lepší identifikaci věřit.

Tak tedy hledáme statek jehož přibližná poloha se nám jeví poněkud více doprava od původně udávaného azimutu 170´ a dále hájovnu, která by měla stát v menší hloubce směrem do zátoky. Víme, že zatímco statek leží vlevo pod úrovní původní přístupové cesty (bráno směrem z hloubky dovnitř zátoky), tak druhá hájovna naopak po pravé straně v kopci.

Volíme sestupový plán podobný jako při prvním ponoru od žluté bójky, jen poupravujeme azimut směru kamsi mezi 180´ a 190´. V případě úspěšného nalezení statku, jehož hloubku odhadujeme asi na 20 metrů, provedeme jeho průzkum, následně budeme pokračovat po cestě (která se naštěstí nedá nenajít) směrem vzhůru k hájovně a na závěr přeplaveme napříč zátokou na protější břeh přibližně k místu, kde parkujeme.

 

 

 

Obr.: Orientační náčrtek změněného plánu a náčrtek lokality po ponoru...

 

Změna azimutu nám přinesla ovoce! Bývalý statek je poměrně rozlehlá zřícenina, připomínající trosky středověkého hradu. Je s podivem, že se dům vyhnul osudu většiny zatopených staveb a nebyl zbořen. Jen střecha chybí. Zcela bez problémů můžeme proplavat prastarými ztrouchnivělými futry z obýváku do kuchyně nebo se snést otvorem po střeše do kůlny či chlívku. Nedaleko stavení navíc nalézáme vyzděnou studnu.

Pozůstatky hájovny jsou mnohem skromnější. Zachovalé schodiště je asi jediným zajímavějším stavebním prvkem v rozbořené podezdívce. Nalézáme jí podle předpokladu po své pravici o několik desítek metrů dál cestou.

Největší překvapení na nás ovšem čekalo při závěrečné plavbě napříč zátokou. Přibližně v šestnáctimetrové hloubce na protějším břehu narážíme na rozvaliny třetí budovy o jejíž existenci jsme neměli ani potuchy! Stavení je menší než statek, ale též nebylo zbořeno...

Ačkoliv maximální smysluplná hloubka zátoky je pouze asi 28 metrů a hloubka statku nepřesahuje ani 22 metrů, jsou ponory v lokalitě velmi příjemné a přineslyl nejen nové objevy, ale především zajímavé prožitky při poznávání zaplaveného území...

 

 


DrKozel, listopad 2006