Pojďte se pohybovat v 3D prostoru - potápět se

 

 

 

    Potápění je vlastně létání v trojrozměrném prostoru. Myslím, že každý z nás měl všelijaké sny o vznášení se v prostoru, které po otevření očí ovšem bohužel zmizelo. Potápění je nejbližší náhražka skutečného plachtění a vznášení v prostoru mezi spoustou rybiček a nejrůznějších vodních živočichů. Je to pocit rozkoše strochou dávky adrenalinu, který by měl každý jednou zažít. Tato sportovní činnost je každému nadosah za předpokladu, že je alespoň trochu sportovní tip s uměním uplavat minimálně 100m. O správnou výuku kurzů se starají kvalifikovaní instruktoři potápění.

    Podmínkou, aby se človíček mohl podívat pod hladinu s lahví naplněnou vzduchem - né bombou s kyslíkem jak mnozí říkají - je minimální věk 14 let a průměrná fyzická kondice. Je samozřejmě možné se kouknout pod hladinu i před 14tým rokem, avšak ne se stlačeným vzduchem, nýbrž pouze s maskou, šnorchlem a ploutvemi. Tomu se říká šnorchlování a je možné se mu věnovat od malička. Šnorchlování není vůbec finančně náročné a nikterak nebezpečné. Je zapotřebí pouze maska - tak se říká těm brýlím co má potápěč na nose, šnorchl - to je trubička která umožňuje dýchat těsně pod hladinou a poslední nezbytnou součástí jsou ploutve. Ploutve se rozdělují na dva druhy. Na šnorchlování se nejčastěji používají ploutve na bosou nohu což zaručuje pružnost a rychlost pohybu a ty druhé jsou na nejčastěji neoprénovou botičku, na které jsou přichyceny páskem. A potom už stačí jen hluboký nádech a ...

    Přístrojové potápění je trošku něco jiného. Tam je už zapotřebí znát spousty fyzikálních zákonů a dodržovat určitá, pro potápění nezbytná pravidla. Proto je zapotřebí projít potápěčským výcvikem ve kterém se vše dovíte. Co se týká vybavení, tak při přístrojovém potápění - tak se říká potápění se stlačeným vzduchem - je zapotřebí mít věciček už o něco víc.

    K ABC - což je zmíněná maska, šnorchl a ploutve - přibude neopren - materiál z gumy potažený látkou zajišťující potápěči co nejdéle uchování potřebného tělesného tepla -, potápěčská láhev - nejčastěji 12 nebo 15 litrů vodního obsahu - na které je přidělána automatika, což je vlastně hlavní srdíčko celého kompletu na potápění. Plicní automatika, nebo chcete-li regulátor snižuje tlak vzduchu z láhve - ten je obvykle 100x vyšší než máte třeba tlak v pneumatice u osobního auta - na tlak vhodný pro dýchání. No a tato láhev s automatikou je přidělána na žaketu. Žaket to je jakýsi postroj, který je na potápěči přidělán stahujícími se popruhy. Slouží nejen k tomu, aby nesl láhev se stlačeným vzduchem. Hraje hlavní úlohu při změnách hloubek ve kterých se potápěč pohybuje. Pomáhá vyrovnávat vztlak, jež se s přibývající hloubkou mění. Ale to už je jedna z důležitých věcí, které se začínající potápěč dozví ve výcviku.

    Potápění je nesmírně krásný sport. Později zjistíte, že po ponoru člověk přijde o nějakou tu energii, ale i přes to se dá při něm i relaxovat. Nehledě na to, že potápěním si každý udržuje výbornou fyzickou kondici.





Základní výbava
Další výbava






Maska a šnorchl
MASKA - umožňuje potápěči ostré vidění ve vodě. Zakrývá i nos, ale zároveň by měla umožnit snadné vyrovnávání tlaku v masce.
ŠNORCHL - dýchací trubice umožňující dýchání při plavání na hladině s obličejem ponořeným ve vodě. Dobrý šnorchl by měl být asi 30-35cm dlouhý s průměrem trubice tak velkým, aby se do něho vešel váš palec.

(Společně s ploutvemi jsou označovány zkratkou ABC - základní potápěčská výstroj.)

Ceny masek od 600 Kč silikon, od 300 Kč guma, šnorchl od 150 Kč.


Ploutve
PLOUTVE - hlavní prostředek pohybu ve vodě. Rozlišujeme ploutve s botičkou nebo upínacími pásky. V chladnějších vodách je výhodnější používat páskové ploutve v kombinaci s potápěčskýma botičkama. Naopak v teplých vodách jsou velmi vhodné ploutve s uzavřenou patou.
BOTY - zabraňujím tepelným ztrátám a chrání nohu.

Ceny s botičkou od 700 Kč, s páskem od 1200 Kč.

Potápěčský oblek POTÁPĚČSKÝ OBLEK - zajišťuje ochranu proti tepelným ztrátám a poraněním. Mokré obleky - mezi tělo a oblek proniká malé množství vody, které je vzápětí ohřáno tělem potápěče a tak ho izoluje od okolního chladu. Suché obleky - jsou vodotěsné, izolaci zajišťuje vzduchová vrstva. Vzduch lze připouštět a vypouštět ze zásobníku a zachovat tak stálý objem v každé hloubce. Součástí potápěčské výstroje jsou také rukavice, boty a kukly, které taktéž chrání a zabraňují tepelným ztrátám.

Ceny monošort od 2300, polosuchý od 5000 Kč, suchý od 18000 Kč.

Plicní automatika PLICNÍ AUTOMATIKA - redukuje vysoký tlak z lahve na úrověň tlaku potápěčova okolí. Obvykle jsou dvoustupňové, přičemž první stupeň redukuje vysoký tlak ze zásobníku na tzv. středotlak a druhý stupeň následně zredukuje středotlak na hodnotu tlaku okolního.

Ceny od 5000 Kč.

Octopus OCTOPUS - jinými slovy záložní II. stupeň. V posledních letech se při potápění stal samozřejmostí. Je důležitý při případném poskytnutí svého vzduchu kolegovi potápěči, který by ho potřeboval. Je možné se setkat s variantou, kdy potápěči dýchají z jednoho II. stupně. Není to však tak bezpečné jako dýchání z octopusu.

Ceny od 2000 Kč.

Manometr MANOMETR - (finimetr) informuje o aktuálním tlaku vzduchu v lahvi a to včetně rezervy. Pro potápěče je velmi důležitým přístrojem!

Ceny od 1000 Kč.

Žaket ŽAKET - (kompenzátor vztlaku) přpouštěním či upouštěním vzduchu mění svůj objem a umožňuje tak potápěči řídit vztlak v každé fázi ponoru. Je nezbytný zejména z hlediska bezpečnosti.

Ceny od 6500 Kč.

Potápěčské lahve POTÁPĚČSKÉ LAHVE - jsou zásobníkem vzduchu. Společně s prvním a druhým stupněm plicní automatiky tvoří otevřený dýchací systém, který zásobí potápěče vzduchem pod tlakem odpovídajícím hloubce, ve které se právě nachází.

Ceny od 12L od 7000 Kč, 15L od 8500 Kč.

Zátěžový opasek ZÁTĚŽOVÝ OPASEK - vyrovnává pozitivní vztlak potápěče způsobený potápěčským vybavením a oblekem. Musí být vybaven bezpečnostní rychloodepínací přezkou pro pohotové odhození v případě nebezpečí.

Ceny přezka+opasek od 200 Kč, olovo 1,5Kg od 60 Kč, 3Kg od 120 Kč.

Potápěčský počítač POTÁPĚČSKÝ POČÍTAČ - poskytuje údaje o aktuální hloubce, maximální hloubce, délce ponoru, teplotě vody, rychlosti výstupu, tzv. nulovém čase, způsobu provedení případné dekomprese......
Údaje o posledních ponorech se ukládají do paměti.

Ceny od 8000 Kč, s hlídáním spotřeby od 20000 Kč.

Psací tabulka PSACÍ TABULKY - jsou určeny k zapisování pod hladinou, ať už k dorozumívání mezi potápěči nebo k pokynům při výcviku. Je to bílá destička z plastu, na kterou se píše převážně obyčejnou tužkou. Ta je k destičce přivázána buď dostatečně dlouhým provázkem nebo silikonovou bužírkou.

Ceny od 200 Kč.

Nůž POTÁPĚČSKÉ NOŽE - dělí se zhruba na dvě kategorie. První jsou nože malé určené k připnutí - nošení na horní polovině těla. To znamená nejčastěji na předloktí potápěče nebo na inflátorové hadici, což je ta, která zásobuje jacket vzduchem. Druhá kategorie jsou nože velké, které se přidělávají na spodní končetiny potápěče.
Jinak obecně nožů je celá řada s ostrými nebo tupými špicemi, s trhači na vlasce, s kladivy na rukojeti určenými na signály, atd.

Ceny malý od 300 Kč, velký od 800 Kč.

Lampy LAMPY - svítilny - jsou zapotřebí prakticky při každém ponoru. Při nočních ponorech je to jasné, není světlo - není nic vidět, tudíž lampa je nutná. Ovšem při ponorech přes den je lampa také důležitá jelikož voda tvoří jakýsi filtr a ten pohlcuje spektrum barev. Takže když se například v moři, kde je průzračnost vody mnohokrát větší než kupříkladu na našich známých sladkovodních nádržích potopíte do hloubky kolem 10 m a posvítíte svou lampou na kus šedé skály porostlé tmavými rostlinkami zjistíte, že vám před očima vyrostla krásná zahrada hýřící desítkami barev.

Ceny 3-10W od 600-2500 Kč, 50-100W od 7000-12000 Kč.


 


Mirek Roučka a kolektiv